Εντάξει, δε θα έρθει το τέλος του κόσμου αλλά θα παρατηρήσεις τεράστια διαφορά
Τα λάθη είναι ανθρώπινα και όλες έχουμε κάνει πολλά -μικρά και μεγάλα- λάθη στη ζωή μας. Η κουβέντα ωστόσο για τα λάθη που μετανιώνουμε γενικά, είναι πάρα πολύ μεγάλη και δεν είναι ούτε η ώρα ούτε το μέρος για να την κάνουμε γιατί χρειάζεται αλκοόλ και τον ώμο της κολλητής μας για να γίνει. Μπορούμε να μιλήσουμε ωστόσο για τα λάθη στο μακιγιάζ και αυτή η κουβέντα δεν θα χρειαστεί αλκοόλ και τον ώμο της κολλητής μας για να κλάψουμε. Τα λάθη στο μακιγιάζ μπορούν να διορθωθούν πανεύκολα και έτσι απλά, να σπάσει ο φαύλος κύκλος που σε κάνει να δείχνεις διαφορετική από όσο θα ήθελες.
Ναι, τα λάθη που επαναλαμβάνεις στο μακιγιάζ είναι εκείνα που ευθύνονται για το διαφορετικό αποτέλεσμα που έχεις και δε θα πιστέψεις τη διαφορά που μπορούν να κάνουν για το τελικό σου look είτε αυτό είναι πρωινό, είτε βραδινό. Η λίστα λοιπόν με τα λάθη που ΟΛΕΣ κάνουμε (ακόμα κι εμείς που γράφουμε με τις ώρες για την ομορφιά) είναι πολύ μεγάλη και αν μας ρωτάς, δεν χρειάζεται να παθαίνουμε εμμονή με την τελειότητα. Υπάρχουν ωστόσο 5 λάθη που είναι κάπως πιο σοβαρά και αυτά κάνουν όλη τη διαφορά. Αυτά συζητάμε παρακάτω και σου προτείνουμε παράλληλα λύσεις και προϊόντα γι᾽αυτό, φτιάξε έναν καφέ και ρίξε μία ματιά. Και φυσικά μη σκας για τίποτα... Αν δεν είναι θέμα υγείας τότε δεν αξίζει τα δάκρυά σου! Just sayin’...
ΛΑΘΟΣ ΜΑΣΚΑΡΑ. Η επιλογή της μάσκαρα διαφέρει για την κάθε μία από εμάς. Άλλη θέλει μήκος, άλλη καμπύλη, άλλη τα θέλει όλα και άλλη απλά θέλει λίγο χρώμα και τίποτα άλλο. Ένα πράγμα όμως θέλουμε όλες το καλοκαίρι και αυτό είναι να μην μουτζουρωνόμαστε! Η αδιάβροχη μάσκαρα λοιπόν μοιάζει μονόδρομος αλλά δεν πρέπει να είναι. Η αδιάβροχη μάσκαρα πρέπει να φοριέται στα beach και pool parties και πουθενά αλλού. Η σύνθεσή της, προκειμένου να είναι αδιάβροχη, αφυδατώνει απίθανα τις βλεφαρίδες και για να φύγει χρειάζεται πολύ τρίψιμο. Και τα δύο μαζί είναι recipe for disaster συνεπώς δεν πρέπει να φοράς συχνά αδιάβροχη μάσκαρα. Φύλα τη για ειδικές περιστάσεις και στο μεταξύ επένδυσε σε μία μάσκαρα που θρέφει τις βλεφαρίδες όπως οι δύο παρακάτω...
MAYBELLINE NEW YORK, TOTAL TEMPTATION MASCARA
MAX FACTOR, VOLUME INFUSION
ΛΑΘΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ. Το ξέρεις ότι μπορούμε να καταλάβουμε ποια λάμπα στο μπάνιο σου έχει χαλάσει μόνο και μόνο κοιτάζοντας το πρόσωπό σου; Το φως στο μακιγιάζ είναι απίστευτα σημαντικό και μπορεί να σε γλιτώσει από πάρα πολλά άλλα λάθη που δεν έχουμε συμπεριλάβει σε αυτή τη λίστα. Αντικατάστησε λοιπόν τις λάμπες σου ή ακόμα καλύτερα, βρες το πιο φωτεινό σημείο του σπιτιού σου και κάνε εκεί το μακιγιάζ σου. Αν μάλιστα θέλεις να κάνεις κίνηση ματ, επένδυσε σε έναν καθρέφτη με φως όπως οι δύο παρακάτω που είναι φανταστικοί!
BEPER, ΔΙΠΛΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΜΟ LED
ANJOU, ΔΙΠΛΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΜΕ RING LIGHT, TOUCHSCREEN ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ KAI ΕXTRA ΜΕΓΕΘΥΝΤΙΚΟ ΚΑΘΡΕΦΤΗ
ΛΑΘΟΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. Ναι, για bronzer θα μιλήσουμε και συγκεκριμένα για το ότι βάζεις bronzer σε όλο σου το πρόσωπο. Το bronzer απλά τονίζει το μαύρισμά σου και το αναδεικνύει. Δεν προορίζεται για να βάψει εκ νέου το δέρμα σου και να του αλλάξει χρώμα συνολικά. Σταμάτα λοιπόν να το περνάς παντού και πέρνα το μόνο από τα σημεία που θα “έκαιγε” ο ήλιος αν ήσουν στη θάλασσα όπως στο διάγραμμα που βλέπεις δίπλα. Το πινέλο σου όπως βλέπεις πρέπει να κάνει ένα νοητό 3 που ξεκινά από το μέτωπο, περνά από τα ζυγωματικά και καταλήγει χαμηλά στο πιγούνι. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος και αν τον μάθεις θα ξετρελαθείς. Ποια bronzers να προτιμήσεις; Παρακάτω έχουμε ένα κρεμώδες και ενα σε πούδρα για κάθε γούστο.
HUDA BEAUTY, TANTOUR CONTOUR & BRONZER CREAM
MAC, RADIANT MATTE BRONZING POWDER
ΛΑΘΟΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ. Ξέρουμε ότι βιάζεσαι, ξέρουμε ότι μπορεί να μην έχεις σκεφτεί να αγοράσεις και ξέρουμε επίσης ότι μπορεί να νομίζεις πως δεν τη χρειάζεσαι. Η βάση πριν το βερνίκι ωστόσο κάνει τόσα πολλά πράγματα! Δημιουργεί έναν λείο “καμβά” για να εφαρμόσει το βερνίκι χωρίς νερά. Προστατεύει τα νύχια σου από τους λεκέδες. Κάνει το μανικιούρ να κρατά περισσότερο. Σε διευκολύνει στην αφαίρεση, κυρίως αν βάφεις τα νύχια σου κόκκινα ή σκούρα. Κάνει όλα τα καλά του κόσμου και δεν παίρνει πάνω από μισό λεπτό για να την περάσεις... Άσε που στεγνώνει αμέσως! Πρέπει λοιπόν να περνάς πάντα μία βάση πριν βάψεις τα νύχια σου και παρακάτω θα βρεις τις δύο καλύτερες της αγοράς.
ΕSSIE, NAIL CARE STRONG START BASE COAT
OPI, NAIL LACQUER NATURAL NAIL BASE COAT
ΛΑΘΟΣ ΡΟΥΖ. Το ρουζ είναι deal maker ή breaker στο μακιγιάζ και τα λάθη που κάνεις είναι δύο! Διαλέγεις λάθος χρώμα και λάθος υφή. Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι το μπρόνζερ ΔΕΝ είναι ρουζ για να φύγει από τη μέση αυτό. Έπειτα, σχετικά με το χρώμα, το μόνο που έχεις να κάνεις για να βρεις το τέλειο είναι να τσιμπήσεις δυνατά τα μάγουλά σου ώστε να γίνουν ροδαλά και μετά να βρεις ένα ρουζ σε κοντινή απόχρωση. Αυτή είναι τέλεια για εσένα. Δεύτερον, η υφή παίζει σημαντικό ρόλο και εδώ θα διαλέξεις κρεμώδες ρουζ ή ρουζ σε πούδρα ανάλογα με τον τύπο της επιδερμίδας σου. Αν έχεις ξηρή θα διαλέξεις ένα κρεμώδες και αν έχεις λιπαρή θα διαλέξεις ένα σε μορφή πούδρας. Αν έχεις μεικτή, τα μάγουλά σου είναι ξηρά οπότε και εσύ θα διαλέξεις ένα κρεμώδες ενυδατικό. Όσο για τα αγαπημένα μας... Παρακάτω έχουμε ένα κρεμώδες και ένα πουδρένιο ρουζ σε αποχρώσεις που πάνε σε όλες!
MAC, POWDER BLUSH ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΡΩΣΗ BLUSH BABY
FENTY BEAUTY BY RIHANNA, CHEEKS OUT FREESTYLE CREAM BLUSH ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΡΩΣΗ PETAL POPPIN