Η πιπερόριζα δεν είναι μόνο για να γίνονται πιο νόστιμα τα φαγητά και τα γλυκά σου…
Η περιποίηση της επιδερμίδας και των μαλλιών μας, η δημιουργία και η τήρηση μιας skincare & hair routine δεν μπορεί να επιτευχθεί μόνο με προϊόντα και συστατικά που βρίσκονται στα ράφια των καταστημάτων καλλυντικών. Μπορεί να γίνει πράξη και με αγνά υλικά της φύσης, όπως το ginger.
Αλήθεια, το ήξερες ότι η πιπερόριζα (έτσι λέγεται το ginger στα ελληνικά), που χρησιμοποιείται σε γλυκά και αλμυρά, μπορεί να γίνει μέρος της ομορφιάς σου και, μάλιστα, να λύσει πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζεις στο δέρμα και το τριχωτό της κεφαλής; Κι, όμως, γίνεται!
Ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή… Το τζίντζερ είναι μια χοντρή, ροζιασμένη ρίζα που χρησιμοποιείται από την αρχαιότητα στην υψηλή γαστρονομία και στην εναλλακτική ιατρική. Θεωρείται superfood, γεμάτο αντιοξειδωτικά στοιχεία, που ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα, αλλά παράλληλα μπορεί άνετα να γίνει μέρος της καθημερινής ρουτίνας ομορφιάς σου.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πρόσωπο, στο σώμα και στα μαλλιά και πραγματικά να κάνει θαύματα. Στην παρακάτω gallery θα μάθεις αναλυτικά τα πέντε οφέλη που έχει το ginger σε δέρμα και μαλλιά και ένα είναι το σίγουρο: ότι θα ενθουσιαστείς! Θα ανακαλύψεις, όμως, και πώς μπορείς να το εντάξεις στη ρουτίνα ομορφιάς σου για άμεσα αποτελέσματα. Κάνε scroll, λοιπόν, και… εμπλούτισε τις γνώσεις! Η ομορφιά, άλλωστε, δεν τελειώνει ποτέ…
Εξαλείφει τα σημάδια. Χάρη στις τονωτικές και αντιοξειδωτικές ιδιότητές του, το τζίντζερ μπορεί να μειώσει τυχόν σημάδια και ουλές στο πρόσωπο.
@sandandskyaus
Αναζωογονεί την επιδερμίδα. Σύμφωνα με έρευνες, το ginger επηρεάζει τα ένζυμα που ευθύνονται για τη διάλυση του κολλαγόνου στο δέρμα με αποτέλεσμα το κολλαγόνο να παραμένει στη θέση του και άρα το δέρμα να μη χάνει τη σφριγηλότητά του.
Συμβάλλει στην ανάπτυξη της τρίχας. Στην ουσία, το ginger αυξάνει την κυκλοφορία του αίματος στο τριχωτό της κεφαλής με αποτέλεσμα να διεγείρεται η ανάπτυξη των μαλλιών. Η πληθώρα σε βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και λιπαρά οξέα στο ginger βοηθά, επίσης, να ενδυναμωθούν οι άκρες των μαλλιών.
Καταπολεμά την πιτυρίδα. Το τζίντζερ είναι «φάρμακο» για την πιτυρίδα. Είναι ένα φυσικό αντισηπτικό, που βοηθά να διατηρηθούν σε ισορροπία τα βακτήρια στο τριχωτό της κεφαλής με αποτέλεσμα να μην εμφανίζεται πιτυρίδα.
Μειώνει την κυτταρίτιδα. Εκτός από τις αποτοξινωτικές και αντιοξειδωτικές ικανότητές του, το τζίντζερ βοηθά στη μείωση της όψης φλοιού πορτοκαλιού στο σώμα.
Για να χρησιμοποιήσεις το ginger στο πρόσωπο, κόψε μερικές φέτες και τοποθέτησέ τις πάνω στην επιδερμίδα. Αν θες να καταπολεμήσεις σημάδια, βάλε το τζίντζερ μόνο εκεί όπου υπάρχει το πρόβλημα. Αν θες να αναζωογονηθεί το δέρμα, βάλε τις φέτες σε όλο το πρόσωπο. Κάνε αυτήν τη διαδικασία μία με δύο φορές την εβδομάδα και μέσα σε λίγες μέρες θα δεις τεράστιο αποτέλεσμα.
@lipcarescape
Εναλλακτικά, φτιάξε μία DIY μάσκα προσώπου με σκόνη ginger, μέλι και χυμό λεμονιού. Άσε τη να δράσει στην επιδερμίδα σου για μισή ώρα και ξέπλυνε καλά. Το δέρμα σου κυριολεκτικά θα λάμψει. Α! Το συγκεκριμένο μείγμα μπορεί να γίνει και ένα απολαυστικό και καταπραϋντικό ρόφημα για το στομάχι.
@jaheamhsuper
Στα μαλλιά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τζίντζερ φτιάχνοντας μια DIY μάσκα. Ανάμειξε σκόνη τζίντζερ με jojoba oil και κάνε μασάζ στα μαλλιά σου, δίνοντας έμφαση στο τριχωτό της κεφαλής. Μετά από μισή ώρα, λούσου κανονικά με σαμπουάν.
Για την κυτταρίτιδα, φτιάξε ένα scrub σώματος μισή κούπα ζάχαρη, ¼ κούπας ελαιόλαδο, δύο κουταλιές φρεσκοτριμμένο τζίντζερ και ξύσμα ενός λεμονιού. Τρίψε απαλά τα σημεία του σώματος που έχουν κυτταρίτιδα και ξέπλυνε. Αν σου μείνει μείγμα, τοποθέτησέ το σε βαζάκι στο ψυγείο. Εκεί μπορείς να το διατηρήσεις για μια εβδομάδα.