Το σενάριο είναι γνωστό, κάνεις ένα τέλειο μακιγιάζ, μία άψογη βάση που καλύπτει όλα αυτά που θέλεις να κρύψεις, φοράς σωστά το ρουζ σου, αποφεύγεις το highlighter, φτάνεις στον προορισμό σου γεμάτη αυτοπεποίθηση και μέχρι να παραγγείλεις το πρώτο ποτό, έχεις αρχίσει να γυαλίζεις λες και έτρεχες σε μαραθώνιο. Αυτά δυστυχώς είναι τα δεινά της λιπαρής επιδερμίδας που όλες έχουμε αντιμετωπίσει κάποια στιγμή της ζωής μας και έχουμε συνηθίσει πλέον. Την περίοδο των γιορτών ωστόσο δεν θέλουμε να γυαλίζουμε. Βασικά ποτέ δεν θέλουμε να γυαλίζουμε και πρέπει επιτέλους κάτι να γίνει για αυτό. Με αφορμή λοιπόν τα καλέσματα που είναι πολλά αυτή την περίοδο, αποφασίσαμε να μοιραστούμε μαζί σου τη… «συνταγή της επιτυχίας» στην οποία έχουμε καταλήξει μετά από πολλές δοκιμές. Με αυτά τα βήματα που θα ανακαλύψεις στην παρακάτω gallery, θα περιορίσεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ την γυαλάδα τόσο άμεσα όσο και μακροπρόθεσμα και δεν θα γυαλίσεις εκτός και αν χορέψεις ως το πρωί (το ευχόμαστε). Κράτα σημειώσεις…
Τα σημεία που γυαλίζουν περισσότερο είναι η μύτη, το μέτωπο και το πιγούνι γιατί εκεί, η επιδερμίδα παράγει περισσότερο σμήγμα. Εμείς όμως θα αντιμετωπίσουμε τη γυαλάδα πρώτα συνολικά και στο τέλος στοχευμένα.
Το πρώτο βήμα λοιπόν για την τέλεια ματ επιδερμίδα σου είναι ο καθαρισμός. Μόνο έτσι θα απομακρύνεις το επιπλέον σμήγμα και θα βοηθήσεις την επιδερμίδα σου να μην παράγει περισσότερο. Προσοχή όμως! Δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πολύ σκληρό καθαριστικό που θα διαταράξει την ισορροπία της επιδερμίδας σου αλλά ένα ειδικά μελετημένο για τις λιπαρές επιδερμίδες. Το Bioderma, Sebium Gel είναι ένα καθαριστικό τζελ που απομακρύνει ρύπους και σμήγμα χωρίς να ξεραίνει την επιδερμίδα και παράλληλα βοηθά στη ρύθμιση της έκκρισης σμήγματος. Είναι με λίγα λόγια σωτήριο!
Το δεύτερο βήμα είναι η ενυδάτωση. Ναι, βέβαια και θα ενυδατώσεις το δέρμα σου όσο λιπαρό και αν είναι. Αν δεν το ενυδατώσεις, θα νομίζει πως του λείπει υγρασία, θα παράγει περισσότερο σμήγμα για να την αναπληρώσει και έτσι θα γυαλίζεις περισσότερο. Και πάλι όμως, θα πρέπει να επιλέξεις πολύ προσεκτικά την κρέμα σου και η μόνη η οποία πραγματικά κάνει θαύματα είναι η Bioderma, Sebium Mat Control. Ρυθμίζει βιολογικά τη γυαλάδα, εξομαλύνει την υφή της επιδερμίδας, συστέλλει τους πόρους και περιορίζει την εμφάνιση των ατελειών. Επίσης, είναι η τέλεια βάση που κάνει το μεικάπ σου να παραμένει αναλλοίωτο για ώρες!
Το τελευταίο βήμα έρχεται πραγματικά στο τέλος του μακιγιάζ σου. Αφού περάσεις το κονσίλερ και το μεικάπ σου και όλο σου το μακιγιάζ, πάρε λίγη loose πούδρα με ένα πολύ μεγάλο, αφράτο πινέλο και πέρνα μία πολύ λεπτή στρώση μόνο από τα σημεία που γυαλίζουν (μύτη, μέτωπο, πιγούνι). Έτσι θα σταθεροποιήσεις το μακιγιάζ σου και θα αποτρέψεις ακόμα καλύτερα την εμφάνιση της γυαλάδας!