Για τα αντιοξειδωτικά έχουμε μιλήσει στο παρελθόν. Είναι τα συστατικά που προστατεύουν τον οργανισμό μας από τις ελεύθερες ρίζες οι οποίες οδηγούν στο οξειδωτικό στρες. Αν νομίζεις πως όλα αυτά είναι σε άλλο level και δεν σε αφορούν άμεσα ξανασκέψου το. Οι ελεύθερες ρίζες είναι η νούμερο ένα αιτία για την πρόωρη γήρανση και αυτό -ασφαλώς- σε αφορά! Πως θα προστατευθείς όμως από αυτές; Η διατροφή προφανώς και παίζει σημαντικό ρόλο αλλά και τα προϊόντα περιποίησης που επιλέγεις παίζουν τον δικό τους. Τα προϊόντα με αντιοξειδωτικά συστατικά πρέπει να χρησιμοποιούνται το πρωί και ακόμα καλύτερα, κάτω από το αντηλιακό σου γιατί ο ρόλος τους είναι να σε προστατεύουν. Όπως –και πάλι- έχουμε ξαναπεί, το δέρμα το πρωί χρειάζεται προστασία από το περιβάλλον και από τον ήλιο ενώ το βράδυ χρειάζεται ενίσχυση και ανάπλαση. Ένα αντιοξειδωτικό serum λοιπόν είναι αυτό που δεν πρέπει να λείπει από το νεσεσέρ σου και αν ακόμα δεν έχεις βρει το κατάλληλο για εσένα, έχεις έρθει στο σωστό μέρος. Παρακάτω έχουμε τους καλύτερους αντιοξειδωτικούς ορούς που πρέπει να βάλεις στη ζωή σου. Δες τους και διάλεξε τον δικό σου…
ALPHA-H, VITAMIN C GRAPE SEED. Περιέχει τεχνολογία νέας γενιάς η οποία συμβάλλει στη βελτίωση της λάμψης, της ελαστικότητας και της υφής της επιδερμίδας, μειώνει τις δυσχρωμίες, συσφίγγει τους πόρους και προστατεύει την επιδερμίδα από τους εξωτερικούς παράγοντες ερεθισμού.
BIODERMA, PIGMENTBIO C-CONCENTRATE. Ένα σούπερ προϊόν με απολεπιστική δράση που βοηθά στη μείωση των καφέ κηλίδων και επαναφέρει τη φυσική λάμψη στην επιδερμίδα
FARSALI, UNICORN ESSENCE. Η σύνθεσή του θυμίζει smoothie αλλά όλα τα superfruits που περιέχει τον κάνουν τέλειο για αντιοξειδωτική προστασία και φυσικά για βάση στο μακιγιάζ
LA ROCHE-POSAY, PURE VITAMIN C10 SERUM. Εμπλουτισμένος με 10% Βιταμίνη C, η οποία ενεργοποιεί την παραγωγή κολλαγόνου, ο συγκεκριμένος ορός είναι ό, τι καλύτερο έχει συμβεί στην επιδερμίδα μας εδώ και καιρό.
MARIO BADESCU, VITAMIN C SERUM. Ενισχύει τη λάμψη και τη νεανικότητα της επιδερμίδας από την πρώτη χρήση ενώ παράλληλα την προστατεύει από το οξειδωτικό στρες.
KIEHL'S , POWERFUL STRENGTH LINE-REDUCING CONCENTRATE. Είναι το κλασικά αγαπημένο μας συμπύκνωμα που σχεδόν εξαφανίζει τις λεπτές γραμμές και προστατεύει την επιδερμίδα απόλυτα!
KORRES, WILD ROSE VITAMIN C SERUM. Με βάση το άγριο τριαντάφυλλο και τη βιταμίνη c, βοηθά στα σημάδια πρόωρης γήρανσης, ενισχύει την ελαστικότητα και βελτιώνει τον τόνο και την υφή της επιδερμίδας χαρίζοντας υγιή, νεανική όψη.
GROWN ALCHEMIST, DETOX SERUM ANTIOXIDANT+ 3 COMPLEX. Προστατεύει από τις ελεύθερες ρίζες χωρίς όμως να επιβαρύνει την επιδερμίδα ή να αφήνει ίχνη λιπαρότητας και έτσι είναι τέλειος για πριν το αντηλιακό.
SUNDAY RILEY, C.E.O. VITAMIN C BRIGHTENING SERUM. Προστατεύει την επιδερμίδα από τις ελεύθερες ρίζες και παράλληλα καταπολεμά τις κηλίδες και επανορθώνει αυτές που ήδη έχουν εμφανιστεί.
SKINCEUTICALS, C E FERULIC. Είναι ο απόλυτος αντιοξειδωτικός ορός που συνδυάζεται ιδανικά με τα αντηλιακά για απόλυτη και αποτελεσματική προστασία κατά τη διάρκεια της ημέρας.