Χρόνια πολλά με υγεία και χαρά σε όλες! Οι γιορτές μπορεί να τελείωσαν αλλά εμείς εξακολουθούμε να μοιράζουμε ευχές και θετική ενέργεια. Μαζί με τις γιορτές ωστόσο, τελείωσαν και οι κραιπάλες. Δεν έχουμε πλέον τόσα τραπέζια στα οποία θα τρώμε σα να μην υπάρχει αύριο. Δεν θα πιούμε άλλα κοκτέιλ και θα μπούμε ξανά σε καθημερινούς ρυθμούς με ανανεωμένη όμως διάθεση. Η πρώτη εβδομάδα του χρόνου άλλωστε είναι για resolutions και νέα ξεκινήματα, σωστά; Αυτό θα κάνεις και εσύ αλλά πρέπει να ξεκινήσεις σωστά.
Γι´αυτό σήμερα, 2 Ιανουαρίου 2021, θα ξεκινήσεις ένα detox από την κορυφή ως και τα νύχια με τις απλές συμβουλές μας. Είναι σημαντικό να αποβάλλεις τις τοξίνες των γιορτών από την επιδερμίδα και τα μαλλιά σου έτσι ώστε να ξεκινήσεις με μία «καθαρή σελίδα» την τελετουργία του self care που έχεις θέσει σαν resolution.
Εμείς ασφαλώς κάνουμε το ίδιο και είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε και εσένα. Οι συμβουλές μας είναι απλές, μπορείς να τις πεις και απολαυστικές και θα βοηθήσουν την επιδερμίδα και τα μαλλιά σου να απαλλαγούν από ότι τα βλάπτει μέσα σε λίγες ημέρες. Κάνε ένα scroll λοιπόν, για να μάθεις όλα όσα πρέπει να ξέρεις και να αποτοξινώσεις το σώμα σου από την κορυφή ως τα νύχια.
ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ… ΠΙΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ. Προφανώς και έχεις ήδη αρχίσει να τρέφεσαι σωστά αλλά το τι πίνεις μπορεί να κάνει όλη τη διαφορά για την επιδερμίδα σου. Αφενός το νερό είναι το πιο σημαντικό, άρα πρέπει να αρχίσεις να πίνεις πολύ περισσότερο αλλά δεν αρκεί. Πρόσθεσε στο νερό σου μερικά φύλλα μέντας ή λίγη σκόνη matcha για να βοηθήσεις το σώμα σου να αντλήσει τις τοξίνες από την επιδερμίδα σου και να τις αποβάλλει. Πιες όσο περισσότερο μπορείς και θα δεις ότι το δέρμα σου θα αρχίσει να λάμπει από την πρώτη ημέρα.
ΑΛΛΑΞΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΡΟΥΤΙΝΑ. Η ρουτίνα στην οποία έχεις καταλήξει για την επιδερμίδα σου πρέπει να περιμένει για λίγες ημέρες. Το δέρμα σου πρέπει να αποβάλλει τις τοξίνες οπότε για μία εβδομάδα περίπου αντάλλαξε το καθαριστικό σου με ένα που περιέχει ενεργό άνθρακα. Θα απορροφήσει όλα τα βλαβερά πράγματα που συσσωρεύτηκαν στο δέρμα σου και θα το βοηθήσει να αναπνεύσει. Παράλληλα, αντί για μάσκες ενυδάτωσης, στρέψε την προσοχή σου στις μάσκες αποτοξίνωσης. Για αυτή την εβδομάδα διάλεξε μία detox μάσκα για την περιποίησή σου.
L' OREAL PARIS, PURE CLAY DETOX WASH GEL ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΑΡΓΙΛΟ
NIVEA, URBAN SKIN DETOX ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΗ ΜΑΣΚΑ
ΓΕΜΙΣΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ. Είναι ένα από τα resolutions σου, το ξέρουμε αλλά θα πρέπει να κάνεις ένα διαφορετικό soak αυτή τη φορά. Δεν έχει γεμίζει τοξίνες μόνο η επιδερμίδα του προσώπου σου βλέπεις. Και το σώμα σου χρειάζεται βοήθεια συνεπώς, αντί για το αγαπημένο σου χαλαρωτικό αφρόλουτρο, διάλεξε άλατα ή και φύκια που θα τραβήξουν τις τοξίνες από το δέρμα του σώματός σου όσο εσύ χαλαρώνεις μέσα στο ζεστό νερό.
VOYA, LAZY DAYS
ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ. Τα μαλλιά σου έχουν υποστεί αλλεπάλληλο styling και χρειάζονται επίσης περιποίηση. Διάλεξε λοιπόν ένα detox shampoo που θα απομακρύνει από την επιδερμίδα του κεφαλιού όλα τα κατάλοιπα των γιορτών και συνέχισε με μία θρεπτική αλλά αποτοξινωτική περιποίηση ενυδάτωσης όπως ένα detox conditioner. Από το πρώτο λούσιμο τα μαλλιά σου θα αρχίσουν να λάμπουν και θα λατρέψεις τη φρεσκάδα που θα νιώσεις.
ORZENE, SHAMPOO PURE DETOX
VICHY, DERCOS NUTRIENTS DETOX CONDITIONER
Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΙΝΕΛΙΑ. Δεν είναι ακριβώς πινελιά, είναι ένα τελευταίο push που θα δώσεις στην επιδερμίδα σου ενεργοποιώντας τη λέμφο. Όπως έχουμε πει, η λέμφος είναι το αποχετευτικό σύστημα του σώματος και μέσα από αυτή, ο οργανισμός αποβάλλει τις τοξίνες. Ενεργοποίησέ τη και δώσε της λίγη βοήθεια με ένα λεμφικό μασάζ όπως σου έχουμε δείξει και αμέσως θα δεις το πρόσωπό σου να ξεπρήζεται και την όψη σου να βελτιώνεται. Κάντο με τα χέρια σου ή με ένα roller, το θέμα είναι να το κάνεις κάθε πρωί και βράδυ για μία εβδομάδα. Κάτι μας λέει ωστόσο ότι θα συνεχίσεις και όλη τη χρονιά…