Αυτές οι έξι εβδομάδες στην καραντίνα σε έμαθαν να κάνεις σχεδόν τα πάντα από υπομονή ως και μανικιούρ. Με λίγη προσπάθεια και τις πολύτιμες συμβουλές μας, κατάφερες να διατηρήσεις τα νύχια σου πολύ αξιοπρεπή όμως… με το που ανακοινώθηκε πως θα μπορέσεις επιτέλους να κάνεις μανικιούρ, έσπευσες να κλείσεις ραντεβού!
Ερμ… προφανώς και έκλεισες ραντεβού, δεν συγκρίνεται κανένα DIY με την απόλαυση μίας περιποίησης από τους ειδικούς. Η περιποίηση ωστόσο έχει αλλάξει και πρέπει να είσαι extra προσεκτική με πολλά πράγματα. Ασφαλώς, οι ιδιοκτήτες των nail bars κάνουν σχολαστικότατη απολύμανση στις επιφάνειες και στα εργαλεία τους όμως πρέπει και εσύ να είσαι προσεκτική.
Μιας λοιπόν που θα πας για το μανικιούρ σου και αφού περιλαμβάνει περισσότερους κινδύνους από ότι το κούρεμα και η βαφή στο κομμωτήριο (ναι κι όμως) είπαμε να σου θυμίζουμε τι πρέπει να προσέχεις. Βάλαμε λοιπόν όλες μας τις συμβουλές σε μία gallery και θέλουμε να τη διαβάσεις προσεκτικά. Δεν παίζουμε με την υγεία μας και δεν θυσιάσαμε την ελευθερία μας τόσο καιρό για να την πατήσουμε από… λεπτομέρειες. Διάβασε και θα καταλάβεις…
#1 Η ΜΑΣΚΑ. Θα φορέσεις εννοείται μάσκα για να πας στο nail bar όμως ΔΕΝ θα τη βγάλεις. Δεν θα τη βγάλεις ούτε για να πιείς γουλιά από τον καφέ σου, δεν θα τη βγάλεις για να φυσήξεις τα νύχια σου, δεν θα τη βγάλεις κα-θό-λου. Είναι δύσκολο και ίσως άβολο αλλά θα το υπομείνεις.
#2 ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ. Όπως είπαμε, είμαστε βέβαιες πως επαγγελματίες απολυμαίνουν τα εργαλεία και τον χώρο τους σχολαστικά αλλά… Γιατί να μην πάρεις τα δικά σου εργαλεία και να χρησιμοποιήσεις αυτά; Θα τα έχεις για πολύ καιρό και θα είσαι βέβαιη πως μόνο εσύ τα χρησιμοποιείς. Αυτό εννοείται δεν σημαίνει πως δεν θα τα απολυμαίνεις μετά από κάθε χρήση ε!
#3 ΤΟ ΗΜΙΜΟΝΙΜΟ. Για να αποφύγεις την αναμονή χωρίς γάντια κάνε ημιμόνιμο αν σου το επιτρέπει το budget σου. Στεγνώνει με τη λάμπα και μπορείς να φορέσεις απευθείας τα γάντια σου ή και να βάλεις αντισηπτικό.
#4 ΤΟ ΑΠΛΟ ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ. Αν το budget σου δεν το επιτρέπει τότε θα πρέπει να περιμένεις να στεγνώσουν τα χέρια σου. Όσο περιμένεις ΜΗΝ πιάσεις τη μάσκα σου και ΜΗΝ φύγεις αν δεν στεγνώσουν τα νύχια σου. Θα πρέπει να πλύνεις πολύ καλά τα χέρια σου και αν δεν έχουν στεγνώσει θα τα χαλάσεις. Γιατί να μην βάλεις αντισηπτικό για να τελειώνεις; Γιατί θα θαμπώσει το βερνίκι. Άστο πρώτα να στεγνώσει καλά, πλύνε τα χέρια σου και βάλε γάντια!
#5 ΦΥΓΕ! Αν νιώσεις έστω και λίγο άβολα, αν η μανικιουρίστ δεν φορέσει γάντια ή κάνει κάτι που δεν θεωρείς ασφαλές μην ντραπείς να φύγεις. Η προστασία της υγείας σου είναι πολύ πιο σημαντική από το μανικιούρ!